Lapin yliopiston ylioppilaskunta vaatii, että Rovaniemen kaupunkistrategiassa on huomioitava opiskelijat. Olemme jakaneet Rovaniemen näkymisen opiskelijalle kolmeen osaan: 1) Rovaniemi hakijan silmin, 2) Rovaniemi opiskelijalle ja 3) Rovaniemi opintonsa päättävälle.
1) Rovaniemi hakijan silmin
Rovaniemen on oltava kaupunkikuvaltaan houkutteleva korkeakouluun hakevalle. Rovaniemen on syytä näkyä korkeakoulutukseen hakeville monikanavaisesti ja saavutettavasti sekä tuotava ilmi opiskelijakaupunki-imagoa.
Rovaniemi tulee olla houkutteleva sekä suunnattava viestintäänsä myös kansainvälisille tutkinto- ja vaihto-opiskelijoille.
2) Rovaniemi opiskelijalle
Rantavitikan kampusalueen tulee olla viihtyisä, elinvoimainen ja uudistuva. Kampusalueen kehittämisessä tulee ottaa huomioon myös esteettömyys.
Rovaniemeltä tulee löytyä kaupungin tarjoamia liikunta- ja kulttuuripalveluita sekä -tiloja, jotta opiskelijalla on mahdollisuus ylläpitää ja edistää hyvinvointiaan.
Kaupungin palveluissa on säilytettävä kohtuuhintaisuus, kuten julkisessa liikenteessä. Lisäksi palvelut pitää olla saavutettavia kansainvälisille opiskelijoille.
Opiskelijan tulee löytää Rovaniemeltä kohtuuhintainen ja viihtyisä asumisratkaisu.
3) Rovaniemi opintonsa päättävälle
Rovaniemellä on oltava opintonsa päättävälle opiskelijalle koulutustaan vastaavia työmahdollisuuksia. On tärkeää, että opintonsa päättävällä opiskelijalla on ollut mahdollisuus saada kontakti työelämään jo opintojensa aikana.
Rovaniemen kaupunki on houkutteleva paikka perustaa koti.
Evilla Lumme, hallituksen jäsen
kunta- ja vaaliasiat
evilla.lumme@lyy.fi
Antti Eteläaho, edunvalvonta-asiantuntija
edunvalvonta@lyy.fi