Tänä keväänä Suomessa järjestetään kahdet vaalit samanaikaisesti; aluevaalit ja kuntavaalit. Lapin yliopiston ylioppilaskunta (LYY) ja opiskelijakunta ROTKO pyrkivät vaikuttamaan paikallisesti Rovaniemellä ja alueellisesti koko Lapissa tänäkin keväänä, näiden kolmen vaalikärjen kautta!
Asumisen uusi aalto!
Oikeus kohtuuhintaiseen ja viihtyisään asumiseen kaikille, myös opiskelijoille.
Varmistetaan kohtuuhintaisen opiskelija-asumisen riittävyys mahdollistamalla uusien opiskelija-asuntojen rakentaminen sekä sääntelemällä lyhytaikaisvuokrausta.
Varmistetaan viihtyvyys viheralueiden ja ulkoliikuntapaikojen avulla. Kehitetään olemassa olevia viheralueita Rantavitikan ja Viirinkankaan alueella rakentamalla niille ulkokuntosaleja ja erilaisia puistorakennuksia.
Yhteisöllinen kaupunki!
Rovaniemi, joka rakentaa palveluita yhdessä kuntalaisten kanssa.
Kehitetään julkista liikennettä erilaisilla reittikokeiluilla ja järjestelyillä, kuten lisäämällä vuoroja perjantai- ja lauantai-iltoihin. Luodaan kaupungille Tutustu ja opi -lippu, jotta uudet opiskelijat oppisivat käyttämään joukkoliikennettä.
Kehitetään Lapin korkeakoulukonsernin opiskelijoiden taiteen näkyvyyttä kaupungilla tarjoamalla useampia foorumeita taiteen esille tuomiseen ja kaupunkikulttuurin rikastuttamiseen.
Laajennetaan kevyen liikenteen väylien verkostoa ja parannetaan niiden kunnossapitoa esimerkiksi auraamalla ne korkeammalla prioriteetilla.
Palkkaa parhaat päältä!
Lapin korkeakoulukonserni on täynnä innovatiivisia tulevaisuuden tekijöitä valmiina työelämään.
Luodaan yritysten kanssa yhteistyöhankkeita ja projekteja, joiden kautta useampi opiskelija työllistyy alueella.
Rakennetaan yhdessä Lapin korkeakoulukonsernin, kaupungin ja muiden toimijoiden kanssa osaajapankki, joka mahdollistaa paremmat harjoittelupaikat ja toimeksiannot opiskelijoille.
Luodaan kaupungin päätöksenteon tueksi Lapin korkeakoulukonsernista tieteeseen ja tutkimukseen pohjautuva neuvoa-antava toimikunta, jossa myös opiskelijoilla on mahdollisuus vaikuttaa.
Kunta- ja aluevaalien vaalipäivä on sunnuntaina 13.4.2025, ennakkoäänestys kotimaassa on 2.-8.4.2025. LYY ja ROTKO kannustavat opiskelijoita aktiivisesti käyttämään ääntään vaaleissa. Yhdessä voimme tehdä Rovaniemestä ja Lapista entistä opiskelijaystävällisemmän paikan asua!
Kevään tulevat vaalitapahtumat:
- Vaalitori tiistaina 18.3. kello 10–13, Kemi, paikka TBA
- Vaalitori keskiviikkona 19.3. kello 10–13, Lapin AMK Rovaniemi ja Tornio, paikka TBA
- Vaalitori torstaina 20.3. kello 10–13, Lapin yliopisto, pääaula
- Vaalipaneeli keskiviikkona 26.3. kello 17–19:30, Rovaniemi, Lapin AMK showroom
Lisätietoja:
Tuomo Talala, tuomo.talala(at)lyy.fi
Hallituksen jäsen, LYY
Krista Ulkuniemi, edunvalvonta(at)lyy.fi
Edunvalvonta-asiantuntija, LYY
Aili Sova, puheenjohtaja(at)lapinrotko.fi
Hallituksen puheenjohtaja, ROTKO