Lyytiset viikolle 9 // LYY´s weekly newsletter briefly in English below

29.02.2016

FI-EN

 

Lyytiset_v2-02.jpg

 

Lyytiset on LYYn viikkotiedote, johon kerätään ajankohtaisia asioita ja tapahtumia. Mikäli haluat oman ilmoituksesi Lyytisiin, ota yhteyttä jarjestosihteeri(at)lyy.fi. Muista lähettää tiedotteesi myös englanniksi, jotta kansainväliset opiskelijatkin saavat tietoa ajankohtaisista asioista.


Sisältö:

  • LYYn toimiston aukioloajat
  • Kahvila Lovisan aukioloajat
  • Hyvinvointipäivä 1.3.2016
  • Vapaa-ajanjaoston kokous 2.3.2016
  • Korkeakouluopiskelijoiden talviliikuntaviikko
  • Rovaniemen 4H-yhdistyksen pilkkitapahtuma
  • Lapland Debating Society

 

LYYn toimiston aukioloajat

LYYn toimisto on hiihtolomaviikolla 10 auki normaalisti ma-ke klo 12-15 ja to klo 9-12.

 

Kahvila Lovisan aukioloajat

Hiihtolomaviikolla 10 kahvila Lovisa on auki poikkeuksellisesti ma-to klo 8.00-14.30. Perjantaina kahvila suljettu.

 

Hyvinvointipäivä 1.2.2016

Opiskelijoiden Hyvinvointipäivää vietetään tiistaina 1.3.2016 klo 10-13 Lapin yliopiston F-siivessä. Paikalla on terveydenhoitoalan opiskelijoita mittaamassa veren hemoglobiiniarvoja ja verenpainetta, korkeakouluopintojen ohjaaja, YTHS:n terveydenhoitaja sekä korkeakoululiikunta. Päivän aikana voit tutustua myös mielenterveystalo.fi –palveluihin.

Lisätietoja: edunvalvonta-asiantuntija Laura Ylinampa, edunvalvonta(at)lyy.fi

 

Vapaa-ajanjaoston kokous 2.3.2016

Tervetuloa LYYn vapaa-ajanjaoston kokoukseen keskiviikkona 2.3.2016 klo 9.00-10.30 LYYn toimistolle (Ahkiomaantie 23 B). Kokous on tarkoitettu kaikille vapaa-ajanvastaaville eli niin kulttuuri-, liikunta-, kehy- ja kv-asioista kiinnostuneille. Kokouksen esityslistalla on opiskelijavappu 2016.

Lisätietoja: http://lyy.fi/ajankohtaista/tapahtumat/vapaa-ajanjaoston-kokous1/

 

Korkeakouluopiskelijoiden talviliikuntaviikko

Korkeakouluopiskelijoiden talviliikuntaviikkoa vietetään 15.-18.3.2016. Tiedossa on muun muassa pipolätkää, lumikenkäilyä ja laskettelutarjouksia Ounasvaaralle!

Lisätietoja ja viikon tarkempi ohjelma Facebookista: https://www.facebook.com/events/551336865024812/.

 

Rovaniemen 4H-yhdistyksen pilkkitapahtuma

Rovaniemen 4H-yhdistys järjestää yhteistyössä Rovaniemen kala- ja metsämiesten kanssa kaikille avoimen ja maksuttoman pilkkitapahtuman. Tapahtuman aikana kalamiehet opastavat pilkkimiseen, nuotiolla voi paistaa omia makkaroita ja 4H-yhdistys tarjoaa nokipannukahvit ja mehua lapsille. Ei muuta kuin kalalle!

Lisätietoja Facebookista https://www.facebook.com/events/1672911439649939/

 

Lapland Debating Society

Haluatko oppia mestariväittelijäksi? Jos vastauksesi on kyllä, osallistu ihmeessä Lapland Debating Societyn toimintaan! Väittelemään pääsee joka keskiviikko klo 18 ja väittelyihin ovat tervetulleita opiskelijat tieteellisestä tausta riippumatta.

Lisätietoja Facebookista https://www.facebook.com/LaplandDS/ .

 

 

*********************

 


BRIEFLY IN ENGLISH

 

Opening hours of Student Union’s office

Monday – Wednesday at 12 noon – 3 pm and on Thursdays 9 am – 12 noon.

 

Students’ Winter Sport Week

Have you always wanted to try downhill skiing or take a hike with snow shoes? Students’ Winter Sport Week is here to make you sporty dreams come true!

Check out the program of the week and some more info from Facebook:  https://www.facebook.com/events/551336865024812/.

 

Rent LYY’s sauna for your parties

Student Union’s Sauna is available for renting during the summertime. If you are a member of the Student Union of the University of Lapland, the renting costs you 100 euros / night. For non-members the price from Sunday to Thursday is 150 euros / night and from Friday to Saturday 200 euros / night. Booking happens via email to edunvalvonta(at)lyy.fi or by phone +358 45 138 4190.

More info: http://lyy.fi/opiskelijalle/lyy-vuokraa/lyyn-sauna/ or edunvalvota(at)lyy.fi

 


*********************Liity listalle:
Lähetä viesti: ”SUB lyyinfo etunimi sukunimi”
Osoitteeseen: listaposti(at)ulapland.fi

Eroa listalta:
Lähetä viesti: ”SIGNOFF LYYINFO”
Osoitteeseen: listaposti(at)ulapland.fi

Anna palautetta Lyytisistä osoitteeseen: jarjestosihteeri(at)lyy.fi